Consider the situation shown in fig. The wire which has a mass of 4.00g oscillates in its second harmonic and sets the air column in the tube into vibrations in its fundamental mode assuming the speed of sound in air is 340 m/sec then the tension in the wire is ___________N
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0011.56.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Second Harmony of wire : f2=22lTμ =1lTm/l=10.4T4×10−30.4=2.5100T=25T Fundamental frequency of closed pipe : f1=V4L=3404×1=85 During unison, f2=f1 ⇒25T=85 ⇒T=1752=3.42=11.56N