Consider a solenoid with 0.3 T magnetic field inside it. 8 cm long wire placed inside the solenoid perpendicularFind the magnetic force acting on a to its axis if the wire carry 10 A current:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.14 N
b
0.24 N
c
0.34 N
d
0.44 N
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
F = I lB sinθ Here, θ=90∘, I=10A, I=8 cm = 8 × 10−2 m, B = 0.3 T∴ F = 10 × 8 × 10−2 × 0.3× sin90∘ = 0.24 N