Consider the standing wave,y =A sinπx30sin 2πt where x is in cm and t is in second. Phase difference (in radians) between two particles at x=25 cm and 35 cm is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0
b
π
c
π2
d
π3
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
wave starts with a node and wavelength is 2πλ=π30 λ= 60 cm node form at λ2=30 cm 25 and 35 cm are two points on either side of the nodes so phase differnce is π