Consider the system shown in fig. The pulley and the string are light and all the surfaces are frictionless. The tension in the string is (take g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0 N
b
1 N
c
2 N
d
5 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
See fig.From figure, 1g -T = 1 a and T = 1 aFrom eqs. (1) and (2), we get1g-1,a=1a or 2a=g∴a=(g/2)=(10/2)=5m/s2So, T=ma=1x 5=5N.
Consider the system shown in fig. The pulley and the string are light and all the surfaces are frictionless. The tension in the string is (take g = 10 m/s2)