Consider the system as shown in the figure. The pulley and the string are light and all the surfaces are frictionless. The tension in the string is (g: l0 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0 N
b
l N
c
2 N
d
5 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The acceleration of block of mass m1 isa = m1m1+m2g = 5 m/s2From FBD of block m1m1g -T = m1a⇒T = m1(g-a) = 1×5 = 5 N