Consider the system shown in figure. The pulley and the string are light and all the surface are frictionless. The tension is the string is (Take g = 10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0 N
b
1 N
c
2 N
d
5 N
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since the string is inextensible , magnitudes of acceleration of the blocks are the same.From fig (1) , T = 1 X a ....................(1)From fig - (2) , 10 -T = 1 X a ....................(2)Solving , T = 5 N