Consider two objects with m1 > m2 connected by a light string that passes over a pulley having a moment of inertia of I about its axis of rotation as shown in figure. The string does not slip on the pulley or stretch. The pulley tums without friction. The two objects are released from rest separated by a vertical distance 2h.The translational speeds of the objects as they pass each other is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2(m1+m2)ghm1+m2+IR2
b
2(m1-m2)ghm1+m2+IR2
c
(m1-m2)ghm1+m2+IR2
d
(m1+m2)ghm1+m2+IR2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Take the two objects, pulley, and Earth as the system. If we neglect friction in the system, then mechanical energy is conserved and we can state that the increase in kinetic energy of the system equals the decrease in potential energy. Since Ki = 0 (the system is initially at rest), we have∆K = Kf-Ki = 12m1v2+12m2v2+12Iω2where m1 and m2 have a common speed. Butv = Rω so that ∆K = 12(m1+m2+IR2)V2From FIG. we see that the system loses potential energy because of the motion of m1 and gains potential energy because of the motion of m2. Applying the law of conservation of energy,∆K +∆U = 0, gives12(m1+m2+IR2)v2+m2 gh-m1gh = 0v = 2(m1-m2gh)m1+m2+IR2