Consider a uniform electric field E==3×103i⏜N/C. What is the flux of this field through a square of 10 cm on a side whose plane is parallel to the yz-plane?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30Nm2/C
b
40Nm2/C
c
50Nm2/C
d
60Nm2/C
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that the electric field intensity is (3 x103) hence, the magnitude of electric field intensity is |E→|=3×103N/C, the side of the square is s=10cm=0.1m; area of the square is A=S2=0.01m2 The plane of the square is parallel to the y-z plane; therefore, the angle between the unit vector normal to the plane and electric field is given by θ = 0o. Now, the flux through the plane is given byϕ=|E→|Acosθ……………….(1)Substituting the values in Eq. (1), we getϕ=3×103×0.01×cos0∘=30Nm2/C.