Consider a wire of length 0.1 m with an area of cross section 1mm2 connected to 5 V. Find the current flowing through the metallic wire where μ=5×10−6m2v−1s−1,e=1.6×10−19C and n=8×1028m−3
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.