A constant couple of 400 N m turns a wheel of moment of inertia 100 kg m2 about an axis through its centre. The angular velocity gained in 4 s is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12rads−1
b
16rads−1
c
20rads−1
d
24 rad s−1
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We know that relation between torque and angular acceleration isτ=Iα,So α=τI=400100=4rads−2now ω=ω0+αthereω0= initial angular velocity =0So ω=αt=(4)(4)=16rads−1