A constant force acting on a body of mass of 5 kg change its speed from 5 ms-1 to 10 ms-1 in 10 s without changing the direction of motion. The force acting on the body is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.5 N
b
2 N
c
2.5 N
d
5 N
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, m = 5 kg, u = 5 ms-1, v = 10 ms-1, t = 10 sUsing v = u+ata = v-ut = (10-5) ms-110s = 0.5 ms-2As F = maF = (5 kg)(0.5 ms-2) = 2.5 N
A constant force acting on a body of mass of 5 kg change its speed from 5 ms-1 to 10 ms-1 in 10 s without changing the direction of motion. The force acting on the body is