A constant power of 30 W is required to move a 2 kg block on a rough horizontal surface with a constant velocity of 2 m/s. If the same block is projected along the surface with a velocity of 8 m/s, what will be the maximum distance covered by the block before it comes to rest?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3.26 m
b
4.2 m
c
4.8m
d
4.26 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Rate of work done in overcoming the frictional force is equal to te power required.∴ μ×2×10×2=30⇒μ=34when the block is projected, θ=V2−2μg.S⇒S=V22μg=822×34×10m=4.26 m