A constant retarding force of 50 N is applied to a body of mass 10 kg moving initially with a speed of 10 ms-1. The body comes to rest after
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 s
b
4 s
c
6 s
d
8 s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, F = -50 N (-ve sign for retardation) M = 10 kg, u = 10 ms-1, v = 0As F = ma a = Fm = -50 N10 kg = -5 ms-2Using v = u + at t = v-ua = 0-10 ms-1-5 ms-2 = 2 s