A container partially filled with water is moved horizontally with acceleration a=g3. A small wooden ball of mass m is tied to the bottom of the container using a string. The ball remains inside water with the string inclined at an angle θ to the horizontal. Assuming that the density of ball is half the density of water, if, then m=310kg find the tension in the string (in N). (Take g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 100.0.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the container is accelerating the liquid surface will be inclined with horizontal such thattanθ=ag=g/3g=13Hence sinθ=110 and cosθ=310In this case the bouncy force on the ball will be natural to water surface. The magnitude of bouncy forceB=Vdisρwgeff⇒ B=mρρwg2+a2=2mg2+g29which gives B=2103mgThe force acting on the ball are shown in F.B.D. (w.r.t. container)As the ball is in equilibrium with respect to container, thenB=T+mgcosθ+masinθ2103mg=T+mg⋅310+mg3⋅110⇒ T=103mg=103×310×10=100N