A converging beam of light converges towards a point 20 cm behind an equiconvex lens placed in the path of the beam. After refraction through the lens, the beam converges at a distance of 10 cm from the lens. If refractive index of glass is 1.5, find the radius of curvature of the curved surfaces of the lens.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 cm
b
30 cm
c
20 cm
d
10 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1+10−1+20=1f⇒1f=120⇒f=20 cmNow, 2μ−1R=1f⇒R=2μ−1f=21.5−1×20 cm⇒R=20 cm