A converging beam of light is incident on a concave lens of focal length 20 cm such that in the absence of the lens the beam would converge at a distance of 10 cm from the lens. Then the distance of the point from the lens where the beam will converge after refraction through the lens is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
40 cm
b
20 cm
c
15 cm
d
30 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here the object is virtual ∴u=+10, f=-20∴1v-1(+10)=1(-20)⇒v=20 cm