A copper ball of mass m = 1 kg with a radius of r = 10 cm rotates with angular velocity ω = 2 rad/s about an axis passing through its centre. The work should be performed to increase the angular velocity of rotation of the ball two fold is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.2 × 10-2 J
b
2.4 × 10-2 J
c
3.6 × 10-2 J
d
4.8 × 10-2 J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
K.E. = 12Iω2If ω is to be doubledTherefore,W= ∆K.E. = K.E.2-K.E.1 = 12I[ω22 -ω1 2] ∆ K.E. = 12 25mr2[ω22-ω21] = 210×1[(110)2][42-22] =2.4 ×10-2 J