Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A copper block of mass 2.5 kg is heated in a furnace to a temperature of 5000C  and then placed on a large ice block. What is the maximum amount (approx.) of ice that can melt? (Specific heat of copper = 0.39 J/g0C latent heat of fusion of ice = 335 J/g)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2 kg

b

1.5 kg

c

2.5 kg

d

0.5 kg

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here, mass of copper block,    M = 2.5 kg = 2.5× 103 gRise in temperature of the copper block,   ∆T = 5000C-00C = 5000CSpecific heat of copper. c = 0.39 J/g0CLatent heat of fusion of water, L = 335 J/gIf m is  the mass of ice melted, applying the principle of calorimetry,Heat gained by ice = heat lost by copper blocki.e., mL = Mc ∆Tor   m = Mc ∆TL           = 2.5×103(g)×0.39(J/gC0)×500(Co)335(J/g)            = 1455 g = 1.455 = 1.5 kg
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring