A copper sphere of mass 2.0 g contains about 2 x 1022 atoms. The charge on the nucleus of each atom is 29 e (e = electronic charge). The mass of an electron is 9.11 x 10-31kg.How much mass will the sphere lose or gain if it is given a charge of +2 μC?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Loss a mass of 1.13 x 10-14 g
b
Gain a mass of 1.13 x 10-14g
c
Neither gain nor loss any mass
d
Change in mass will depend upon the kinetic energy of the electrons
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
To give positive charge to the copper sphere, a certain number of free electrons must be removed.The total number of electrons is 29×2×1022=5.8×1023Since a positive charge of 2 μC is to be given the number of electrons to be removed =2×10−61.6×10−19=1.25×1013The mass of the electrons removed=1.25×1013×0.91×10−30kg=1.13×10−17kg=1.13×10−14gThis mass will be lost by the copper sphere.