A copper wire (Y = 1011 Nm-2) of length 8 m and a steel wire (Y = 2 X 1011 Nm-2) of length 4 m, eachof 0.5 cm2 cross-section are fastened end-to-end and stretched with a tension of 500 N. Choose thecorrect statement.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
Elongation in copper wire is 0.8 mm.
b
Elongation in steel is ¼.th the elongation in copper wire.
c
Total elongation is 1.0 mm.
d
All of the above
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Elongation in the copper wire,(Δl)C=FlAYC=500×80.5×10−4×1011=0.8×10−3m=0.8mmElongation in the steel wire,(Δl)S=FlAYS=500×40.5×10−4×2×1011=0.2×10−3m=0.2mm(Δl)S=14(Δl)Cand total elongation, Δl = 0.8 + 0.2= 1.0 mm