A cord is wound around the circumference of a bicycle wheel (without tyre) of diameter 1 m. A mass of 2 kg is tied to the end of the cord and it is allowed to fall from rest. The weight falls 2m in 4 s. The axle of the wheel is horizontal and the wheel rotates with its plane vertical. (Take g=10ms−2 ) then the angular acceleration of the wheel is (rad/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 0.5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We first find the linear acceleration a by using the relation s=ut+12at22=0+12×a×(4)2which gives a=14ms−2. Now R = 0.5 m. The angular acceleration α isα=aR=14×0.5=12=0.5rads−2.