A cord is wrapped on a pulley (disc) of mass M and radius R as shown in the figure. To one end of the cord, a block of mass M is connected as shown and to other endin (a) a force of 2 Mg and in (b) a block of mass 2M. Let angular acceleration of the disc in (a) and (b) is αA and αB, respectively, then (cord is not slipping on the pulley).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
αA=αB
b
αA>αB
c
αA<αB
d
none of these
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In the figure, T2−T1R=MR22αA T1−Mg=MaA T2=2Mg aA=RαA αA=2g3RFrom the figure,T2−T1×R=MR22αBT1−Mg=MaB2Mg−T2=2MaBaB=RαBαB=2g7R So, αA>αB