A crane is used to lift 10,000 kg of coal from a mine 100 meter deep. Time taken by the crane is one hour. Assuming the efficiency of the crane to be 80%, the power of the crane in kW is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.340
b
3.403
c
34.03
d
4.303
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Power =Wt=mght =(10000×9⋅8×100)J3600sec =98×10336J/s=9836kW η= Output Input or Input = Output η ∴ Input =9836×10080=3.403kW