A cricketer can throw a ball to a maximum horizontal distance of 100 m. With the same speed how much high above the ground can the cricketer throw the same ball?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 m
b
100 m
c
150 m
d
200 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let u be the velocity of projection of the ball. The ball will cover maximum horizontal distance when angle of projection with horizontal, θ = 450. ThenRmax = u2gHere, Rmax = 100 m∴ u2g = 100 m ......iAs v2-u2 = 2asHere v = 0 (At highest point velocity is zero)a = -g, s = H ∴ H = u22g = 1002 = 50 m (Using (i))