Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cricketer of height 2.5 m throws a ball at an angle 30º with the horizontal such that it is received by another cricketer of same height standing at a distance of 50 m from the first one. The maximum height attained by the ball from the ground is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

3.6 m

b

6.1 m

c

7.2 m

d

9.7 m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

R = 50 mHR=14tan⁡θH=50413=7.2mfrom the ground height is 7.2 + 2.5 = 9.7 m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A cricketer of height 2.5 m throws a ball at an angle 30º with the horizontal such that it is received by another cricketer of same height standing at a distance of 50 m from the first one. The maximum height attained by the ball from the ground is