A cricketer hits a ball with a velocity 25 m/s at 600 above the horizontal. How far above the ground it passes over a fielder 50 m from the bat? (Assume the ball is struck very close to the ground)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.2 m
b
9.0 m
c
11.6 m
d
12.7 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Horizontal component of velocityvx=25cos600=12.5 m/sVertical component of velocityvy=25sin600=(12.5)3 m/sTime to cover 50 m distancet=5012.5=4 secThe vertical height y is given by y=vyt−12gt2=(12.5)3×4−12×9.8×16=8.2 m