A cricketer hits a ball with a velocity 25 m/s at 60o above the horizontal. How far above the ground it passes over a fielder 50m from the bat (assume the ball is struck very close to the ground)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12.7 m
b
11.6 m
c
9.0 m
d
8.2 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The horizontal component of velocity is given byVX=25cos60∘=12⋅5m/sSimilarly, the vertical component of velocity is given byvy=25sin60∘=12⋅5×3m/sTime to cover 50 metre distance t=5012⋅5=4secThe vertical height x is given by (see fig. 10) x=Vxt−12g¯t2=12⋅53¯×4−12×9⋅8×16=8⋅2m
A cricketer hits a ball with a velocity 25 m/s at 60o above the horizontal. How far above the ground it passes over a fielder 50m from the bat (assume the ball is struck very close to the ground)