A cube of edge L = 10 cm is placed in uniform electric field E =5000 N/C as shown in Fig. (a), if the cube is rotated by angle θ=37∘ with vertical as shown in Fig. (b). Calculate the flux of electric field (in N - m2 / C) entering the cube.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 70.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The amount of flux passing through any surface is proportional to the number of electric field lines passing through that surface. In new situation the field lines will interact with the different parts of the cube as shown in figure.The flux passing through the cross section of the cube,ϕ1=EL2⋅cosθThe flux passing through the upper face of the cube,ϕ2=EL×L2cos90∘−θ=EL22sinθThe flux passing through the lower face of the cube,ϕ3=EL×L2cos90∘−θ=EL22sinθThe total flux of electric field entering the cube in this position.ϕtotal =ϕ1+ϕ2+ϕ3=EL2cosθ+EL22sinθ+EL22sinθ=EL2(cosθ+sinθ)=5000×0.12cos370+sin370=50×45+35=70N−m2/C