A cube of side length 1 mm is placed at distance 30 cm from the pole of a concave mirror of focal length 20 cm. Its one side is parallel optical axis as shown in the figure. Find the magnification in the volume of cube
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4
b
2
c
16
d
24
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, u=-30cm; f= -20cm;∵1v+1u=1f ⇒1v−130=−120 ⇒1v=130−120=2−360 ∴v=−60 cm∴Transverse magnification is m=−vu=−2And longitudinal magnification is m1=−v2u2=−4The magnification in sides parallel to optical axis is m1 and the magnification in sides perpendicular to optical axis is m.∴l'l=−v2u2 And l'=−4l=−4 mmAnd b'b=m=−2b'=−2×1=−2 mm∴Volume of image = l'×b'×b' =4×22=16 mm3 Thus, the magnification in the volume is 16.