Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cube with a mass m = 20 g wettable by water floats on the surface of water. Each side of the cube has length l = 3 cm. The angle of contact between water and glass is zero degree and the surface tension of the water is 7.5 × 10–2 N/m. The distance between the lower face of the cube and the surface of the water is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 00002.32.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Fupthrust =Fsurface tension + Weight P2xρg=4lT+mg(.03)2×103×10=.009+.29x=.209x=.02322m=2.322cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A cube with a mass m = 20 g wettable by water floats on the surface of water. Each side of the cube has length l = 3 cm. The angle of contact between water and glass is zero degree and the surface tension of the water is 7.5 × 10–2 N/m. The distance between the lower face of the cube and the surface of the water is