A cube of wood of mass 0.5 kg and density 800 kg m-3 is fastened to the free end of a vertical spring of spring constant k= 50Nm-1, fixed at the bottom. Now, the entire system is completely submerged in water. The elongation or compression of the spring in equilibrium is β2 cm. The value of β is __. (Given, g= 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 5.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ρs<ρw So, block tends to move up and thus the spring has elongation.BF=mg×kxVρwg=Vρsg+kx0.8800×1000×10=(0.5)(10)+50xx=0.025m=2.5cm=52cm⇒β=5