A cubical block of copper of side 10 cm is floating in a vessel containing mercury. Water is poured into the vessel so that the copper block just gets submerged. The height of water column is(ρHg = 13.6 g/cc, ρCu = 7.3g/cc, ρwater = 1 gm/cc)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.25 cm
b
2.5 cm
c
5 cm
d
7.5 cm
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let h = height of water columnthen ρwgh+ρHgg(10-h) = ρCug10⇒ h + 13.6(10-h) = 73⇒ 63 = 12.6h ⇒ h = 5 cm
A cubical block of copper of side 10 cm is floating in a vessel containing mercury. Water is poured into the vessel so that the copper block just gets submerged. The height of water column is(ρHg = 13.6 g/cc, ρCu = 7.3g/cc, ρwater = 1 gm/cc)