Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A cubical block of iron, 5cm on each side is floating in mercury taken in a vessel. What is the height of the block above mercury level. (ρHg=13.6g/cm3,ρFe=7.2g/cm3)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.35cm

b

0.5cm

c

0.15cm

d

3.15cm

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

From the law of floatation, Vbρb=VinρL ∴     (5cm)3×(7.2g/cm3)=(52×xcm3)×(13.6g/cm3);   ∴   x=2.65cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A cubical block of iron, 5cm on each side is floating in mercury taken in a vessel. What is the height of the block above mercury level. (ρHg=13.6g/cm3,ρFe=7.2g/cm3)