A cubical block of iron of side 20 cm is floating in mercury taken in a vessel. What is the depth of the block inside mercury level(ρHg=13.6 g/cm3,ρFe=2.7 g/cm3)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6.5
b
8.5
c
4
d
2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Law of flotationVbρbg=VinρLg203×2.7=202x×13.620 x 2.7 = 13.6 xx=27×213.6=4