A cubical block of side 30cm is moving with velocity 2m/s on a smooth horizontal surface. The surface has a bump at a point O as shown in figure. The angular velocity (in rad/sec) of the block immediately after it hits the bump, is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
13.3
b
5.0
c
9.4
d
6.7
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1. Given Side of block a=30 cm=0.3 mVelocity v=2 m/sBefore hitting point O ,We know angular momentum L=mvr=mva2Also, after hitting point O, L=Iω2. Using conservation of angular momentum, mva2=Iω3. Moment of inertia (I) of cubical block about one edge is given byI=ma26+a22 ∴ω=m.2a2ma26+a22 ⇒ω=128a=32×0.3=102=5 rad/sec Therefore, the correct answer is (B).