A cubical block of wood 10 cm on a side floats at the interface between oil and water with its lower surface horizontal and 4 cm below the interface. The density of oil is 0.6 gm/cc The mass of block is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
706 g
b
607 g
c
760 g
d
670 g
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Volume of block = 10 × 10 × 10 = 1000 cm3Volume of block in water = 10 × 10 × 4 = 400 cm3 Volume of block in oil = 10 × 10 × 6 = 600cm3 Weight of block = Weight of oil displaced + Weight of water displaced mg = (600 × 0.6)g + (400 × 1) m = 360 + 400 = 760g