A cubical block of wood of side 10 cm floats at the interface between an oil and water with its lower surface 2 cm below the interface. The heights of the oil and water columns are 10 cm each. Density of oil is 0.8g/c.c. The mass of the block is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
720 gram
b
900 gram
c
960 gram
d
840 gram
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ρ0 = 0.8gm/ccm = mw + m0= ρwVw + ρ0V0ρwAhw + ρ0Ah0m = 1 x 10 x 10 x 2 + 0.8 x 10 x 10 x 8 = 200 + 640 = 840gram