A cubical box dimension L = 5/4 m starts moving with an acceleration a→=0.5ms−2i^ from the state of rest. At the same time, a stone is thrown from the origin with velocity V→=v1i^+v2j^−v3k^ with respect to earth. Acceleration due to gravity g→=10ms−2(−j^). The stone just touches the roof of box and finally falls at the diagonally opposite point. then:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
v1=32
b
v2=5
c
v3=54
d
v3=52
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
H=uy22g⇒uy=V2=5ms−1T=2usinθg=2uyg=1sL=uxt−12axt254=ux×1−12×(0.5)×(1)2⇒ux=V1=3/2ms−1 Along z axis 54=uz×1⇒vz=54ms−1