A current of 10 amp is flowing in a wire of length 1 .5 metre. A force of 15 newton acts on it when it is placed in a uniform magnetic field of 2 tesla. The angle between the magnetic field and the direction of current is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30°
b
45°
c
60°
d
90°
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The magnitude of force is given byF=|i(l×B)|=ilBsinθ15=10×1.5×2sinθ or sinθ=1/2θ=sin−1(1/2)=30∘