A current of 10 A exists in a wire of cross-sectional area of 5 mm2 with a drift velocity of 2×10−3ms−1 . The number of free electrons in each cubic meter of the wire is____
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
625×1025
b
2×106
c
1×1023
d
2×1025
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The relation between current, number of electrons per unit volume, area of cross section and drift velocity is i=ne A Vd ∴n=ieAVd=101.6×10−19×510−32×2×10−3=0.625×1028=625×1025 per m3
A current of 10 A exists in a wire of cross-sectional area of 5 mm2 with a drift velocity of 2×10−3ms−1 . The number of free electrons in each cubic meter of the wire is____