A current of 3 A flows through the 2 Ω resistor as shown in the circuit. The power dissipated in the 5 Ω resistor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 W
b
2 W
c
1 W
d
5 W
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Voltage across 2 Ω is the same as voltage across arm containing 1 Ω and 5 Ω resistances. Voltage across 2 Ω resistance,V=2 × 3=6 VSo, voltage across lowest arm,V1 = 6 VCurrent across 5 Ω, I=61+5 =1 AThus, power across 5 ΩP = I2 R = (1)2 x 5 = 5 W