A current I=3.36I+2t×10-2A increases at a steady state in a long straight wire. A small circular loop of radius 10-3 m has its plane parallel to the wire and is placed at a distance of 1 m from the wire. The resistance of loop is8.4×10-4Ω. Find the approximate value of induced current in the loop.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.024×10-11A
b
3.8×10-11A
c
2.75×10-11A
d
1.23×10-11A
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
As the loop is very small the distance of every point in its plane can be taken to be equal to d = 1 mI=3.361+2t×10-2amperedIdt=2×3.36×10-2m/secMagnetic induction at every point on the loop'), B=μ0I2πdMagnetic flux linked with loop at any instant,ϕ=BA=μ0I2πd.πr2Induced emf, e=dϕdt=μ0r22ddIdtInduced current , I=eR=μ0r2R×2d(dIdt)=4π×10-7×(10-3)2×2×3.36×10-28.4×10-4×2×1=5.024×10-11amp