A current path shaped as shown in figure produces a magnetic field at P, the centre of the arc. If the arc subtends an angle of 30° and the radius of the arc is 0.6 m. What is the magnitude of the field at P, if the current is 3.0 A?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.62×10−6T
b
2.62×10−7T
c
3.62×10−7T
d
2.62×10−8T
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Magnetic field at centre of the circular loop,B=μ0Ni2RMagnetic field due to an arc of a circle at the centre,B=θ2πμ0i2R=μ04πiRθHere, θ=30∘ and i=3A,R=0.6m B=μ04π30.6π6=10−7×3×π0.6×6=2.62×10−7 T