The current -voltage relation of diode is given by I = (e1000VT-1)mA, where the applied voltage V is in volts and the temperature T is in degree kelvin. If a student makes an error measuring ±0.01 V while measuring the current of 5 mA at 300 K, what will be the error in the value of current in mA?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.5 mA
b
0.05 mA
c
0.2 mA
d
0.02 mA
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given 5 = e1000VT- 1⇒ e1000VT = 6-----(i)Again, I = e1000VT-1dIdV = e1000TV 1000Tdl = 1000Te1000TVdVUsing (i) ∆I = 1000T×6×0.01 = 60 T = 60300 = 0.2 mA