The curved portions are smooth and horizontal surface is rough. The block is released from P. At what distance from A, it will stop (if μ = 0.8)?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.25 m
b
2 m
c
3 m
d
4 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The distance travelled by the block on the rough surface can be calculated from energy conservation.Ki+Ui=Kf+Uf+WFwhere, Wf = work done by friction.⇒0+mgh=0+0+μmgs⇒s=hμ=10.8=1.25 m The bllock stops at distance 1.25 m from A.