A cyclist on a level road takes a sharp circular turn of radius 3m (g=10ms-2). If the coefficient of static friction between the cycle tyres and the road is 0.2, at which of the following speeds will the cyclist not skid while taking the turn ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Vmax = μgr = 0.2 × 10 × 3 = 6 m/s = 2.45 m/sVmax = 8.8 km/hr∴ With 7.2 km h-1 the cyclist will not skid.