A cyclist riding the bicycle at a speed of 143ms−1 takes a turn around a circular road of radius 203m without skidding. Given g= 9.8 m/s2, what is his inclination to the vertical.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
30°
b
90°
c
45°
d
60°
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
According to question, speed of bicycle, v=143ms−1Radius of circular road,r=203m and g=9.8ms−2. Let the inclination of bicycle with normal be θ. For no slip conditionθ=tan−1y2rg=tan−1(143)2203×9.8=tan−1(3)=60∘