A cyclist is riding with a speed of 27kmh–1. As he approaches a circular turn on the road of radius 80m, he applies brakes and reduces his speed at the constant rate of 0.50ms–1 every second. The net acceleration of the cyclist on the circular turn is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.68 ms–2
b
0.86 ms–2
c
0.56 ms–2
d
0.76 ms–2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V= 27 kmph =; r = 80mCentripetal acceleration ac = 0.703m/sec2Tangential acceleration (ac) = 0.5m/sec2