A cyclist starts from rest and moves with a constant acceleration of 1 m/s2. A boy who is 48 m behind the cyclist starts moving with a constant velocity of 10 m/s. After how much time the boy meets the cyclist?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 sec
b
12 sec
c
10 sec
d
both 8sec and 12 sec
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the boy meet the cyclist at B. Boy has uniform motion : ut = total distance 10 t = 48 + d ---(1) Cyclist has acceleration motion :→initial velocity u=0;acceleration a =1m/s2;distance s=d;substitute in, s = ut+ 12at2 d=12×1×t2---(2) substitute d value from equation (1) 10t-48=12t2 ⇒t2-20t+96=0 (t-8)( t-12)=0 The boy meets the cyclist at t = 8 sec, 12 sec At t = 8 sec, velocity of cyclist =1 ×8=8m/s velocity of boy >velocity of cyclist, boy overtakes cyclist At t = 12 sec, velocity of cyclist =1×12=12m/s velocity of cyclist >velocity of boy, cyclist overtakes boy