A cylinder of fixed capacity (of 44.8 L) contains 2 mol of helium gas at STP. What is the amount ofheat needed to raise the temperature of the gas in the cylinder by 20°C? (Take, R = 8.31J mol-1K-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
996 J
b
831 J
c
499 J
d
374 J
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since, the volume of cylinder is fixed and helium is a monoatomic gas.The internal energy = μCVΔT⇒ U=12fμRΔT ∵CV=12fRU=12×3×2×8.31×20 (∵f=3)=498.6≈499J